Ombre

Röfle

Balyaj

Dip Boyası Uygulaması

OMBRE NEDİR?

Fransızca bir kelime olan ombre’nin kelime anlamı gölge. Gölgeli saçları ifade etmesine rağmen günümüzde saç uçlarındaki boyayı niteleyen model, açık veya koyu renkle saçı hareketlendirme anlamına geliyor. Türkiye’de ise genellikle yalnızca açık renkle yapılan, saç uçlarındaki ışık oyunlarına ombre deniyor. Farklı renklerdeki saçlara uygulanabilen gölgeler doğal renkteki (saç renginin açık olması halinde) saç tellerine de, boyalı saçlara da (saç rengi açılarak) yapılabiliyor. Kuaförün uzmanlığının gölgelerin doğallığında önemli faktör olduğunun altı çiziliyor. Kimi kuaför ombreyi krape yaparak kimi ise krape kullanmadan hazırlayabiliyor. Kalın veya ince ışıklar kullanıcının tercihine ve kuaförün el işçiliğine göre değişebiliyor. Saç uçlarını sarı, karamel gibi açık renklere boyamak popüler dilde ombre olarak adlandırılsa da ombre; siyah, mavi, pembe veya gri renkte de yapılabiliyor. Özellikle yurt dışında bir hayli popüler olan renkli gölgelerin yerini Türkiye’de sarı ve açık kahve tonları alıyor.

BALYAJ NEDİR?

Temel bilgilerle başlayalım mı? Fransızca’da, süpürme anlamına gelir. Saçlara serbest el boyama vurguları tekniğidir, uçlara doğru yumuşak ve doğal bir renk tonu yaratır ve folyo kullanılmaz. Saçlarınızın kısa ya da uzun olması önemli değildir, tüm saç boyları için uygulanabilir.

Balyaj İşlemi Ne Kadar Sürer?
İstenilen modelin derinliğine bağlı olarak değişen bir işlemdir. Bazı işlemler 30-45 dk sürebilirken, bazılar ise 2-3 saat sürebiliyor. İstenilen renk sayısına ve saçın uzunluğuna bağlı olarak değişebiliyor.

RÖFLE NEDİR?

Röfle genellikle kuaför salonlarında uygulanan bir işlemdir. Röfle saç renginin bir kaç ton açık rengini saç aralarına dağıtılarak düzgün bir şekilde renginin açılması işlemidir. Bu işlemde belli kimyasal içerikler kullanılır ve saçın renginin açılması sağlanır. Saçların durumunu iyi bilmek ve kendi başınıza röfle yapmak açıkçası pek sağlıklı değildir. Piyasa da bir sürü röfle yapmak üzere hazırlanmış kombin boya setleri mevcuttur. Ancak bunların uygulanması ten için ne gibi zarar oluşturabilir ya da saçınıza uygun mudur bilinmediği için dikkatli olmak da fayda vardır.

DİP BOYA UYGULAMASI

Her saçın uzama zamanı farklıdır. Ancak hemen her saç genellemeye alınırsa 1 ya da 2 cm uzar. Saçlarınızın normal boyası olduktan sonra yaklaşık saçınızın uzama hızına bağlı olarak üç hafta içinde ya da bir ay içinde dip boyasının yapılması gerekir. Bu süreyi ne kadar çok geciktirirseniz hem görüntü olarak saçlarınız kötü görünecek hem de saçlarınız bu süre zarfında biraz daha uzayarak dip boyanızı yapmanızı zorlaştıracaktır. Çünkü alttan çıkan yeni saçlar beyaz renkte çıkacağı için saçınızın kendi rengiyle yeni çıkan renk kötü görüntü dışında daha uzayacaktır. Bu da dip boyanın beyazları kapatmak için biraz daha işinizi zorlaştıracaktır.

Boyalı saçlarınıza dip boyanızın zamanı geldiğinde ilk önce saçın yeni çıkan bölümüne dip boyası uygulanır ve yaklaşık 20 dakika kadar beklenir. Daha sonra sürenin bitiminde saç uçlarına da kalan boya sürülerek yaklaşık 10 dakika daha beklenir. Yani toplamda tüm saç 30 dakika boya içinde bekler ve sonra iyice yıkanarak durulanır.